HOBBY سرگرمی

            گرداوری معما: یکی از علاقه مندی های من گرداوری و دسته بندی معماهای معروف است و اینکه اصولاً معما چیست و چگونه حل می شود.    

————————————————————————————————————————————————–

نیش شتر: نام نشریه ای طنز است که به صورت ماهانه و به صورت محدود در دانشگاه صنعتی شریف چاپ و پخش می شد. عمده تمرکز نشریه بر روی مسائل مربوط به دانشگاه، دانشجویان و استادان است که با زبان طنز به آنها پرداخته می شود. تیراژ نیش شتر در شماره های پایانی به 2000 نسخه رسیده بود. عمر این نشریه 14 شماره ای با رفتن من از دانشگاه شریف، به پایان رسید. همه شماره ها برای دانلود را در اینجا ببینید.

————————————————————————————————————————————————–

ساز و آواز:
همه نواها و آواهایی را که انسان در همه دورانها و در همه سرزمین ها، برخاسته از درون و وجودش ساخته و نواخته دوست دارم و عمیقاً باور دارم تنها چیزی که اصل است و هیچگاه خدشه ای بر اصالت و اهمیت و تاثیرگذاری اش وارد نمی اید، هنر است. آشنایی من با موسیقی بیشتر به دوران دانش آموزی بازمیگردد که عاشقانه منتظر بودیم اثری تازه از استاد شجریان عرضه شود. من و چند تن از دوستان دوره دبیرستان، یادم هست، وقتی آلبوم یاد ایام استاد شجریان آمده بود و بعد شب سکوت کویر و … سر از پا نمی شناختیم. زنگ های تفریح از بلندگوی مدرسه ای که در آن زمان برای خودش اردوگاه آشویتسی بود، پخش می شد و شاید همان زمزمه ها و ملودی های موسیقی سنتی بود که مرا کم کم و بعد با شتاب به فراگیری اش سوق داد. با سه تار و سپس با تار آغاز به یادگیری و نواختن کردم. تا همین امروز که بیش از 10 سال از سازدست گرفتنم می گذرد، نتوانسته ام با نت ها و نوشتارهای خطوط میزان آشتی کنم و بیشتر به لطف گوشها و نه چشمها! به یاد می سپرده ام. گاهی با نواختن، زمزمه ای میکنم. آواز سنتی ایرانی را بسیار دوستدارم و دوره هایی مقدماتی از آن را فرا گرفتم. در دوران دانش آموزی و ابتدای دانشجویی، به قرائت قرآن و مداحی علاقه داشتم. هنوز از شنیدن زیبای قرائت قرآن لذت می برم. اذان گوی مسجد دانشگاه و خوابگاه بودم.
گاه دلتنگی عمیقی مرا فرا می گیرد. دلم تنگ می شود برای خودم که می توانستم همه راه آمده را برگردم و دوباره از نو و این بار در مسیر شناخت و فراگیری موسیقی طی کنم. این فایلهای صوتی، همه کارها و بهترین کارها نیست، آنهاست که زمانی حس ضبط کردن شان بوده. پیداست که عاری از اشتباه و نقص نیست:
رنگ بیات اصفهانرنگی در دشتیرنگی در ماهوررنگی در بیات ترک
بداهه نوازی در بیات ترک – بداهه نوازی در اصفهان – 
تصنیف چهره به چهرهتصنیف ابوعطا 
——————————————————————————————–
 
فیلم و کتاب: نمیدانم از چه زمانی اما شاید از خیلی وقت پیش بوده که به خواندن کتاب و تماشای فیلم علاقه مند شده ام. آنچه از دوران نوجوانی به یاد دارم، اشتیاق فراوانی به خواندن نوشته های تخیلی ژول ورن داشتم که اغلب درباره سفر به دنیاهای ناشناخته بود. تقریباً همه کتابهایش را خواندم. بعدها از ایزاک آسیموف خواندم. و شاید در دوران دانشگاه بود که پس از یک وقفه طولانی نخواندن (در دوران پر استرس دبیرستان و کنکور) دوباره و این بار به سوی رمان و داستان روی آوردم. اواخر دوران دانشگاه، علاقه زیادی به تماشای فیلم داشتم. شوقی که تا همین امروز باقی مانده و هفته ای نیست که در سینما یا روی رایانه خودم، فیملی تماشا نکنم. موضوعاتی که دوست دارم بیشتر فیلمهایی با موضوعاتی درباره زندگی و نزدیک به واقعیتی است که اطراف ما روی می دهد. در فهرستی که پیوسته به روز می شود، گزیده ای از فیلمها و کتابهایی که دیده و خوانده ام به همراه امتیازی که به آنها داده ام آمده است. شاید برای شما که ممکن است روحیاتی مشابه من داشته باشید مفید باشد. 
فهرست فیلمها و کتابها