Greece2017

On

گزارش از خاک یونان، یادداشتی از سفری کوتاه به سرزمین فلاسفه

چند روز از اردیبهشت 96

یونان برای من همیشه یک جعبه سیاه بود. از این نظر که ناشاخته های زیادی داشت. نام این سرزمین با تاریخ اساطیر فلسفه و منطق و تقریبا همه علومی که می شناسیم پیوند خورده. فکر میکنم شناخت ایرانیان باستان از این کشور بیش از ما بوده چون دست کم آنها را دشمنانی دیرین می پنداشته اند و درباره شان کنجکاو بوده اند. جنگهای ایران و یونان پس از گذشت هزاران سال هنوز دست مایه ساخت فیلم و آفرینش داستان است. داریوش و خشایار در هر لشکرکشی، هزاران جنگجوی پارسی را با خود به یونان می بردند. جنگجویانی که اگر امروز میخواستند سفر کنند به ویزای شینگن یاز داشتند! وقتی در نقشه گوگل زوم میکنم، انگار نارنجک خورده وسط یک سرزمین و صدپاره شده و آب اطرافش را فرا گرفته! بعید میدانم از روی همین نقشه دقیق گوگل بتوانید تعداد زیاد این جزیره ها را که در دو دریای یونان و اژه پراکنده شده اند، درست حدس بزنید. سفر به سرزمین 6000 جزیره ای یونان جذاب تر می شود اگر بدانید که نیمی از مساحت یونان را جزیره ها تشکیل می دهند. اگر چه تنها 227 تای آنها محل سکونت هستند. سفر من 5 روز بیشتر به درازا نمی کشد اما پیش از این دو بار متفاوت، چند ساعتی را در آتن پرسه زده بودم، میان دو پرواز اروپایی. در این گزارش کوتاه، برای آنها که هنوز برایشان یونان یک علامت مجهول و سرزمینی دست نیافتنی است، یافته هایم را اگرچه به خاطر عمر کوتاه این سفر اندک اند در اختیارشان قرار می دهم. 

فرودگاه اصلی آتن، کاش میشد حداقل کمی از یونانی ها یاد گرفت!

ایده اتاق سیگاری ها در وسط فرودگاه آتن

هر ربع ساعت برای فرودگاه، اتوبوس شهری هست. این سفر 1 ساعت طول میکشد. باز هم خدا پدرشان را بیامرزد!

ویزا و پرواز:

ظاهرا که این روزها (تابستان 1396) ویزای یونان که جزو حوزه شینگن هم هست ساده و بی دردسر برای ایرانی ها صادر می شود. در فرودگاه آتن خیلی ها را دیدم که با ویزای گردشگری شیگن که از یونان گرفته بودند قصد داشتند به آلمان، فرانسه، بلژیک و … پرواز کنند و می گفتند به سادگی ویزا گرفته اند. پروازهای خطوط هوایی یونان به نام AEGEAN نیز در حال حاضر یکی از ارزان ترین هاست حتی اگر بخواهید به کشورهای دیگر اروپایی سفر کنید. از فرودگاه امام پروازهای نسبتا خوب و منظمی دارد و به خاطر بهای ارزانش، بار 23 کیلویی و پذیرایی با غذای گرم  تقریبا همه صندلی های پرواز پر است و شاید به همین زودیها، آتنی ها گوی سبقت را از استانبولی ها بگیرند!

هزینه ها:

یونان شاید از پیشگامان پیوستن به اتحادیه اروپا و واحدپولی یورو در سال 2001 بود. می توانید انتظار داشته باشید که بسته به اینکه کجای این کشور باشید هزینه های متفاوتی برای اقامت، خوراک و گشت و گذار باید بپردازید. مرکز شهر آتن گرا است و مثلا یک بستنی ساده را از کیوسک 2 یورو می خرید. طبیعتاً یونان به ویژه از ماه می تا سپتامبر مقصد بزرگ گردشگران از همه جای دنیا و به خصوص خود اروپایی هاست. بنابراین تصور اینکه به خاطر بحران اقتصادی که اخیرا گریباگیر این کشور بوده دارید به جای ارزانی می روید را از سرتان بیرون کنید. البته باید بگویم نسبت به ایتالیای همسایه هنوز مقصدی ارزان تر به شمار می آید.

آتن، شهر کافه ها و کافه بازها

گشت و گذار در اطراف Syntagma محله مرکزی پایتخت

این پرستشگاه های کوچک در گوشه و کنار اتن به چشم می خورد. مرد دستفروش

فرودگاه:

فرودگاه آتن از مرکز شهر 33 کیلومتر فاصله دارد. در این مورد البته هنوز فرودگاه امام (بدون داشتن وسیله حمل و نقل عمومی از سال 2004 تا کنون) رکوردار است و هیچ کس نمی داند چرا گذاشتن یک اتوبوس ساده برای جابه جایی مسافران بیچاره اینقدر دشوار است! به هر حال، در خاک دشمنان قدیمی مان، یونان، هم مترو و هم اوتوس به طور منظم به مرکز شهر وجود دارد. اتوبوسها هر ربع ساعت با 6 یورو شما را به Syntagma یا میدان مرکزی آتن می رسانند و مترو هر نیم ساعت می آید و بلیط آن 9 یورو است. فرقی هم نمی کند که بلیط را یک طرفه یا دو طرفه بگیرید. در همان میدان Syntagma کیوسکی هست که بلیط اتوبوس را میفرشد. در فرودگاه هم از طبقه پایین (کلا 2 طبقه است) که خارج شوید باجه بلیط فروشی را به سادگی پیدا می کنید. ایستگاه مرکزی آتن، Monastiraki نام دارد. برای اقامت هم تقریبا همین محدوده مناسب است البته باید انتظار قیمت های بیشتری داشته باشید ولی در عوض به محله قدیمی شهر که دیدنی ست نزدیکید.

ساختمان پارلمان یونان

در آتن احساس غربت نمی کنید

هاستل، همیشه ارزان و ساده برای اقامت

گشت و گذار:

حتی قدم زدن در قدیمی ترین خیاباهای جهان و شهری که تا بوده پایتخت بوده، شما را هیچگاه خسته نمی کند. انبوه کافه ها و رستوران ها که تا دیرگاه باز است و غذاهایی که همه جای دنیا معروف است. راستش را بخواهید ما به نام همه ملیت ها رستوران نداریم. مثلا آیا شما شنیده اید رستوران آلمانی؟ روسی؟ یا امریکایی؟ اما تقریبا خیلی جاهای دنیا که سفر کنید رستوران ایتالیایی، چینی و یونانی را می توانید پیدا کنید. حالا آتن برای شما پر از منوهایی است که دوست دارید همه را امتحان کنید. انگار همه مردم شهر در وقت ناهار به کافه ها سرازیر می شوند و کسب و کار غذا عجیب رونق دارد. 

آتن پر از موزه ها و سایتهای باستانی ست که به فاصله بسیار کمی از مرکز شهر هستند. حتی به سایت بسیار معروف آکروپلیس که بر تپه بلندی از همه جای پایتخت دیده می شود، می توانید پیاده برسید. یکی از بهترین کارها، این است که یک روز، در تور رایگان پیاده روی که همه روزه از مقابل پارلمان آتن در پیرامون میدان Syntagma آغاز می شود، شرکت کنید. بلیط آکروپلیس که خرابه های کاخ یونانیان از 500 سال پیش از میلاد مسیح (همزمان با فرمانروایی داریوش) بر آن به جای مانده، حدود 25 یورو ست و بازدید از بخشهای این خرابه شاید نیمروزی به طول بینجامد.

نمایی دیگر از آتن و ساختمانهای قد و نیم قد

معبد المیپای زئوس در آتن، نمایی از آکروپولیس

در خرابه های آکروپلیس

جزیره گردی:

شاید یکی از بهتری کارها در یونان جزیره گردی باشد. از توی نقشه یکی از جزیره های کوچک و دنج نزدیک به آتن را پیدا کنید. حمل و نقل قایقی بین جزیره های پرگردشگر بسیار منظم و پررونق است. بیشتر قایق ها از اسکله معروف Piraeus راه می افتند و به همین جا باز می گردند که می توان با مترو به نزدیکی این اسکله رسید. من وقت زیادی نداشتم و تصمیم گرفتم در جزیره کوچک و زیبای Hydra که ورود وسایل نقلیه موتوری به آن ممنوع است، چند روزی را بگذرانم.

بندرگاه اصلی جزیره Hydra و قاطرهایی که منتظر رسید بار هستند

نام جزیره Hydra در یونانی به معنی افعی چند سر است

آرامشی رویایی در جزیره های یونان است، نمایی از یک کافه در جزیره Dokos

ساحل جزیره Dokos که از Idra  روزانه قایق هایی برای رفت و امد محلیها و گردشگران دارد

حرکتی هیجان انگیز در سواحل صخره ای جزیره Hydra

تنها راه باربری در جزیره استفاده از قاطر و اسب است

زیر پوست شهر، نمایی ناخوشایند از سرنوشت زباله های جزیره

پس از سه روز به آتن برگشتم تا سرفرصت بیشتری در کوچه پس کوچه های باستانی اش قدم بزنم. عجیب است که سراغ باغهای بطلمیوس و آکادمی و سیمپوزوم افلاطون و درختی که ارسطو زیر آن آموزش می داده را گرفتم اما گفته شد که دیگر با این اسامی جایی وجود ندارد. با این حال، بهتر است با مطالعه و کمی کنجکاوی پا به آتن بگذارید. گشت و گذار در یونان افسانه ای، شما را یاد همه درسهای مدرسه می اندازد: اقلیدس، تالس، فیثاغورث، سقراط، افلاطون، بقراط، بطلمیوس، جالینوس، ارسطو و بسیاری از بزرگانی که از این دیار برخاسته اند، شاید کمترین دلیلی باشد که شما را همین امروز برای رفتن به این سفر قلقلک کند…

آکروپولیس، یعنی شهر بالاتر! که هر روز 4000 بازدیدکننده دارد

برای من، پا گذاشتن به این کشور پر افسانه  تازه آغاز شده است. دوست دارم در این خاک پر اساطیر و میان مردمانی با لبخندهایی به وسعت آفتابی که از آن برخوردارند بمانم و از قصه های قدیمی و الهه های بی شمارشان برایم بگویند. در کافه هایی که بوی غذاهایش زانوهایتان را از حرکت بازمی داد، زیر پرچمی که حتما یک رنگی اش را از اهالی اینجا گرفته بنشینم و احساس کنم که روزی فیلسوف یا حکیمی درست همین جا پا گذاشته است. دوست دارم و میدانم که روزی که چندان دور نیست دوباره برخواهم گشت…

و شاید همین لبخندهاست که مرا روزی به اینجا بازمی گرداند، پایان

Categories:

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *